Jesteś po rozwodzie i chcesz regularnie widywać się ze swoimi dziećmi? Zadbaj o prawne uregulowanie tej kwestii. Sprawdź, co robić, gdy drugi rodzic utrudnia kontakty z podopiecznymi i jakie rozwiązania problemu przewiduje prawo rodzinne. Nie pozwól, by konflikt z byłym partnerem wpłynął na widywanie się z córką lub synem.
Utrudnianie kontaktu z dzieckiem
Rozpad związku to trudne przeżycie. Nie zawsze partnerzy umieją rozstać się w dobrej atmosferze i wzajemnie wybaczyć sobie swoje przewinienia. Zdarza się, że jeden z rodziców utrudnia drugiemu kontakt z dzieckiem. Jak to wygląda w praktyce? Najczęściej proceder ten polega na:
- kuszeniu dzieci innymi atrakcjami (na przykład zamiast spotkania z tatą, mogą wybrać się na zakupy po ulubioną zabawkę),
- zniechęcaniu pociechy do ojca lub matki (przedstawianie drugiej osoby w złym świetle),
- ignorowaniu wcześniejszych ustaleń (niestawienie się na umówionym spotkaniu).
Wszystkie te sytuacje są przykre i stanowią dużą przeszkodę w rozwijaniu więzi rodzinnych. Rzadki kontakt prowadzi do osłabienia relacji oraz negatywnie wpływa na psychikę małoletniego.
Jak prawo rodzinne reguluje kontakty z dzieckiem?
W czasie rozwodu poruszane są różne kwestie, takie jak podział majątku i alimenty. Jak prawo rodzinne reguluje kontakty z małoletnimi? Adwokat rozwodowy może złożyć wniosek o ustalenie harmonogramu wizyt u podopiecznych. Sąd rozstrzygnie argumenty obu rodziców, których zadaniem jest dojście do kompromisu.
Plan opieki nad dzieckiem
Przede wszystkim harmonogram wizyt warto ustalić już przy składaniu pozwu rozwodowego. Małżonkowie muszą zastanowić się, z kim będzie mieszkać małoletni oraz w jaki sposób utrzyma kontakty z drugim rodzicem. Rozwód to czas na uporządkowanie tych kwestii. W razie trudności z dojściem do kompromisu można skorzystać z pomocy mediatora. Ważne jest kierowanie się dobrem pociechy i ostudzenie emocji związanych z problemami małżeńskimi. Adwokat rodzinny może wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie kontaktów na czas postępowania sądowego.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej
Niekiedy zdarza się, że jeden z rodziców obawia się o bezpieczeństwo swojego dziecka i nie ufa byłemu partnerowi. W jakich sytuacjach można komuś ograniczyć władzę rodzicielską lub pozbawić jej całkowicie? Konieczne jest wykazanie rażących zaniedbań opiekuna oraz jego toksyczności wobec małoletniego. Sąd często rozpatruje takie wnioski na przykład w kontekście agresywnego zachowania, uzależnienia od środków psychoaktywnych i alkoholu. Wyłącznie w sytuacjach uznanych przez organ władzy za szkodliwe dla podopiecznego może nastąpić zakaz kontaktu z rodzicem. Osoba pozbawiona władzy rodzicielskiej nie może decydować o kluczowych zdarzeniach z życia pociechy, takich jak wybór szkoły lub sposobu leczenia.
Egzekucja orzeczenia sądu
Harmonogram opieki nad dzieckiem został już uzgodniony i zatwierdzony przez sąd? Rodzice muszą go przestrzegać. Jeśli jednak tego nie robią, kancelaria adwokacka może podjąć kroki prawne przewidziane prawo rodzinne. Dochodzi wówczas do egzekucji orzeczenia sądu. Odbywa się ona w dwóch etapach:
- Osoba łamiąca harmonogram jest informowana o zagrożeniu zapłaty kary za swoje postępowanie.
- Jeśli w ciągu pół roku sytuacja się nie zmieni i kontakty nadal będą utrudniane, sąd wyda nakaz zapłaty wyznaczonej wcześniej kwoty.
Postępowanie rozpoczyna się wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego rodzica. W razie konfliktu istnieje możliwość złożenia zażalenia.
Jak zadbać o relację z dzieckiem?
To ważne, by rozwód nie prowadził do rozpadu relacji dziecka z rodzicem. Warto pamiętać, że sytuacja między byłymi partnerami może się komplikować. Nawet jeśli na początku panuje zgoda, nie są wykluczone konflikty na dalszym etapie dorastania pociechy. Dlatego można uregulować sądowo harmonogram wizyt oraz podział władzy rodzicielskiej. Sposobem na czerpanie wiedzy w tym zakresie może być np. czytanie blogów prawniczych, które przedstawiają różne aspekty prawa rodzinnego.
Kancelaria adwokacka od rozwodów
Już wiesz, jak wyegzekwować regularne kontakty ze swoim dzieckiem. Ustal harmonogram wizyt i zadbaj o prawne uregulowanie władzy rodzicielskiej. Prawnicy mogą przeanalizować Twoją sytuację i zająć się wypełnieniem stosownych wniosków. Postaraj się dojść do kompromisu i rozmawiać z byłym partnerem w pokojowej atmosferze.