Wnosząc pozew o rozwód, należy podjąć decyzję, czy sąd ma odstąpić od orzekania o winie czy też ma sprecyzować, który ze współmałżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Jeśli małżonkowie zdecydują się na rozwód z orzeczeniem o winie, muszą mieć na uwadze, że okres oczekiwania na orzeczenie rozwodu może znacznie się wydłużyć, a wina małżonka musi zostać poparta określonymi dowodami.
Do rozwodu z orzeczeniem o winie warto dobrze się przygotować. Prawnicy z naszej Kancelarii w Warszawie doradzą, biorąc pod uwagę konkretne małżeństwo i konkretne problemy. Zajmujemy się prowadzeniem spraw rozwodowych zarówno osób z miasta stołecznego Warszawa, jak i z okolicznych miejscowości.
Wina w wyroku rozwodowym
Wina przypisywana małżonkowi winnemu rozkładu pożycia małżeńskiego może mieć nie tylko różnorodne postacie, ale również różny stopień nasilenia. Wskazać w tej mierze należy przede wszystkim osobiste więzi małżonków, dobra o charakterze majątkowym oraz pozostałe dobra osobiste.
W zakresie winy w wyroku rozwodowym sąd może orzec, że:
- rozkład pożycia nastąpił bez winy (jeżeli strony złożą taki wniosek lub nie da się jej stwierdzić),
- winnym rozkładu pożycia są oboje małżonkowie,
- winę za rozkład pożycia ponosi wyłącznie jeden z małżonków.
Kiedy sąd może orzec rozkład pożycia z wyłącznej winy małżonka?
Wyłączność winy jednego z małżonków oznacza, że tylko po jego stronie występują zawinione przyczyny rozkładu, natomiast po drugiej stronie jest ich brak.
Do najczęściej wymienianych przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego zalicza się:
- w sferze uczuć: zdrada, poniżanie, nielojalne postępowanie, przemoc,
- w sferze fizycznej: odmowa współżycia, porzucenie,
- w sferze gospodarczej: odmowa pracy zarobkowej w miarę sił i możliwości, brak współdziałania w prowadzeniu domu i zajmowania się dziećmi.
Przyczyny te w wielu przypadkach przenikają się wzajemnie i obejmują równocześnie kilka sfer życia rodzinnego. Dla sądu ważny jest ponadto moment wystąpienia wyżej wymienionych przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego.
Co może, a czego nie małżonek uznany za winnego rozpadu małżeństwa?
W sytuacji, gdy sąd podejmie decyzję o rozwodzie z orzeczeniem o winie, małżonek, który zostanie uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, nie może żądać od drugiej strony alimentów. Niewinny współmałżonek może natomiast ubiegać się o spełnienie obowiązku alimentacyjnego, zwłaszcza jeżeli rozwód pociągnął za sobą poważne pogorszenie jego stopy życiowej. Małżonek taki nie musi znajdować się w stanie niedostatku.
Jakie obowiązki ma małżonek uznany za winnego?
Rozwód z orzeczeniem o winie pociąga za sobą następujące konsekwencje:
- małżonek uznany przez sąd za wyłącznie winnego rozkładu pożycia jest zobowiązany do płacenia alimentów byłemu współmałżonkowi wówczas, gdy pogorszy się jego sytuacja materialna,
- rozwiedziony małżonek może otrzymywać wsparcie tylko przez pięć lat, jeśli sąd nie orzeknie o winie bądź będzie ona znajdowała się po obu stronach.