Władza rodzicielska obejmuje zarówno prawa, jak i obowiązki, jakie wobec dzieci mają rodzice. Powstaje z momentem narodzin dziecka i trwa aż do chwili osiągnięcia przez niego pełnoletniości. Rodzice zobowiązani są troszczyć się fizyczny i duchowy rozwój dziecka, a także przygotować je do pracy, odpowiednio do posiadanych przez nie uzdolnień. Władza rodzicielska swoim zakresem obejmuje całokształt spraw dotyczących dziecka, a więc sprawowania opieki nad nim, a także reprezentowania i zarządzania jego majątkiem. Rodzice są ustawowymi przedstawicielami dziecka pozostającego pod ich władzą.
Adwokat Warszawa – władza rodzicielska
Obok alimentów to sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej wzbudzają najwięcej emocji. Nadrzędną wartością w tego typu kwestiach powinno być zawsze dobro dziecka, a praktyka pokazuje, że najlepsze efekty pozwala osiągnąć ugoda zawierana przez rodziców, która może zawierać wszystko co jest związane z wychowaniem i sprawowaniem opieki na dzieckiem.
Nie zawsze jednak możliwe jest wspólne wypracowanie planu wychowawczego przez rodziców. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc adwokata posiadającego doświadczenie w sprawach o władzę rodzicielską, który udzieli wsparcia podczas negocjacji i poprowadzi przez postępowanie toczone przed sądem.
Kancelaria Adwokacka z siedzibą na terenie miasta Warszawa, w ramach swojej praktyki:
- udziela porad prawnych,
- uczestniczy w negocjacjach między rodzicami w celu wypracowania najlepszych rozwiązań dotyczących sprawowania opieki nad dzieckiem,
- sporządza wszelkie potrzebne pisma.
Adwokat z naszej Kancelarii reprezentuje klientów w sądzie rodzinnym i przygotowuje między innymi takie wnioski, jak wniosek o powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej, o ograniczenie władzy rodzicielskiej, o zawieszenie sprawowania władzy rodzicielskiej oraz o przywrócenie władzy rodzicielskiej.
Jakie możliwości regulowania władzy rodzicielskiej ma sąd?
W pewnych sytuacjach władza rodzicielska może zostać ograniczona zarówno w stosunku do jednego, jak i do obydwojga rodziców. Jej ograniczenie może nastąpić zwłaszcza w sytuacji, kiedy zagrożone jest dobro dziecka. Ponieważ jest ono wartością nadrzędną i szczególnie chronioną, sądom rodzinnym przysługują szerokie kompetencje w zakresie regulowania władzy rodzicielskiej.
Dobro dziecka może być zagrożone przede wszystkim z powodu nieodpowiedniego sprawowania władzy rodzicielskiej, które może polegać na:
- zaniedbywaniu potrzeb dziecka,
- pozostawianiu dziecka bez opieki,
- niewłaściwym dbaniu o zdrowie dziecka,
- zaniechaniu realizacji obowiązku szkolnego,
- doprowadzeniu do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej może również nastąpić wówczas, gdy doszło do rozłączenia rodziców (poprzez separację lub rozwód).
Jakie warunki muszą spełnić rodzice chcący sprawować władzę rodzicielską?
Władza rodzicielska musi być wykonywana tak, aby nie godziła w dobro dziecka oraz interes społeczny. Dziecko musi być wychowywane w sposób, które zapewni mu prawidłowy rozwój.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, aby obydwoje rodzice mogli sprawować władzę rodzicielską muszą spełnić następujące warunki:
- złożyć odpowiedni wniosek o takie rozstrzygnięcie,
- przedstawić porozumienie o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z małoletnim dzieckiem,
- przygotować plan wychowawczy, który będzie zgodny z dobrem dziecka,
- w oparciu o całokształt okoliczności konkretnej sprawy sąd musi dojść do przekonania, że rodzice będą w przyszłości razem współdziałać dla dobra dziecka pozostającego pod ich opieką.
Forma porozumienia
Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie wskazują jednoznacznie, w jakiej formie powinno zostać zawarte porozumienie w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej. Oznacza to, że można je zawrzeć w dowolnej formie. Najczęstszą i zarazem najbardziej pożądaną jest forma porozumienia pisemnego, zawierająca podpisy obydwojga rodziców. Porozumienie może także zostać zawarte w trakcie mediacji.
Treść porozumienia
Podczas gdy forma porozumienia zdaje się nie mieć większego znaczenia, to już treść jest niezwykle istotna.
Adwokaci z naszej Kancelarii w Warszawie pomogą Państwu w przygotowaniu odpowiedniej treści porozumienia. Obligatoryjnie powinny w nim znaleźć się postanowienia dotyczące miejsca pobytu dziecka, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej i kontaktów rodzica z dzieckiem. Dodatkowo w porozumieniu można umieścić również inne postanowienia, związane np. z obowiązkiem alimentacyjnym.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jest możliwe głównie w dwóch przypadkach:
- w związku z rozłączeniem rodziców,
- w związku z zagrożeniem dobra dziecka.
Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej należy złożyć do wydziału rodzinnego sądu rejonowego w miejscu zamieszkania dziecka.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej
Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej stanowi skrajną formę ingerencji państwa w życie rodzinne i jeśli dojdzie do niego, powinno mieć na celu ochronę zagrożonego dziecka, a nie ukaranie rodziców. O pozbawieniu władzy rodzicielskiej decyduje sąd opiekuńczy, wyłącznie w określonych sytuacjach, np. takich jak brak stałego kontaktu rodzica z dzieckiem, nieuleczalna choroba psychiczna rodzica, zaginięcie jednego lub obojga rodziców.
Prawo do kontaktów
Rodzice, dziadkowie, a także rodzeństwo mają pełne prawo i obowiązek do utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Jest ono niezależne od władzy rodzicielskiej, co oznacza, że nawet w sytuacji ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej, najbliższa rodzina przez cały czas zachowuje prawo do kontaktów z dzieckiem.
Ustalenie zasad kontaktów z dzieckiem
Ustalenie zasad oraz zakresu kontaktów z dzieckiem ma miejsce na drodze postępowania sądowego. Najlepszym sposobem uregulowania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem jest przygotowanie przez rodziców porozumienia tzw. planu rodzicielskiego. W jego sporządzeniu oferuje pomoc nasza Kancelaria. W planie są precyzyjnie określane wszelkie kwestie dotyczące zarówno władzy rodzicielskiej, jak i sposobu realizacji kontaktów z dzieckiem.
W zakresie władzy rodzicielskiej i alimentów oferta obejmuje:
- Sprawy dotyczące kontaktów z dzieckiem
- Ustalenie miejsca zamieszkania wspólnego, małoletniego dziecka
- Ustalenie, zaprzeczenie ojcostwa
- Pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej
- Świadczenia alimentacyjne na rzecz byłego małżonka
- Obowiązek alimentacyjny na dziecko: ustalenie, podwyższenie, obniżenie
- Sprawy dotyczące istotnych spraw dziecka