Alimenty na małżonka są ściśle związane z kwestią winy. W przypadku żądania ustalenia winy proces przedłuża się o postępowanie dowodowe związane z ustaleniem która ze stron przyczyniła się do rozpadu małżeństwa. Nie ma obowiązku zgłaszania do sądu żądania ustalenia obowiązku alimentacyjnego od małżonka. Taka sytuacja często prowadzi do lekceważenia żądania ustalenia winy, a z pozwem o alimenty można wystąpić nawet kilka lat po uzyskaniu rozwodu . Aby skutecznie przeciwstawić się obciążeniu winą za rozpad małżeństwa należy opracować z adwokatem rozwodowym strategię postępowania w sądzie. Zastanowić się nad materiałem dowodowym, pytaniami do świadków, dokumentami czy też potrzebą wynajęcia detektywa. Z uwagi na winę, rozróżnia się 3 rodzaje wyroków:
rozwód bez orzekania o winie
rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków
rozwód z winy obojga małżonków
W każdym przypadków, kwestia alimentów na małżonka wygląda inaczej.
Sprawa alimentów w przypadku rozwodu bez orzekania o winie ogranicza się do 5 lat od rozwodu i tylko sytuacji, gdy któryś z małżonków znajduje się w niedostatku (tzn. nie ma możliwości samodzielnie się utrzymać, bez swojej winy, np. z powodu choroby).
W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie wyłącznej, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nie mamy już ograniczenia do 5 lat. Obowiązek alimentacyjny jest dożywotni. Należy pamiętać, że obowiązek ten nie działa automatomatycznie. Jeśli sąd orzekł rozwód z wyłącznej winy np. męża, to żona, aby uzyskać alimenty od męża musi udowodnić, że na skutek rozwodu, w sposób istotny pogorszyła się jej sytuacja majątkowa. Oczywiście może domagać się alimentów gdy znajduje się w niedostatku. Gdy sąd orzekł rozwód z winy obu stron, to alimentów może się dożywotnio domagać ten z małżonków, który znalazł się w (tzn. nie może się samodzielnie utrzymać bez swojej winy).
W każdym przypadku obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy były małżonek uprawniany do alimentów ponownie zawsze małżeństwo.