Od 1 stycznia b.r. weszła w życie nowelizacja regulaminu urzędowania sądów powszechnych – składy sędziowskie (i sędzia i ławnicy) są losowane i niezmienne do końca trwania sprawy. Sytem uwzględnia specjalizację sędziów i ich dotychczasowe obłożenie sprawami, zatem ma być sprawiedliwie a przede wszystkim lepiej dla podsądnych. Codziennie przed losowaniem kierownik sekretariatu sądu wprowadza do systemu kategoryzację spraw według ilości tomów: do 5 tomów, od 6 do 10, od 10 do 30, od 30 do 100 oraz powyżej stu. Nie są upublicznione logarytmy na których oparty jest system losowania ale będzie on ważył przydzielane sprawy, bo od tego zależy obciążenie sędziów, i czy zapobiegnie sytuacjom, gdy np. jeden sędzia będzie często dostawał sprawy wielotomowe.
Skarga Nadzwyczajna w sprawie rozwód zacznie obowiązywać od 3 kwietnia 2018r. i będzie służyła wzruszania prawomocnych orzeczeń sądowych. Zatem będzie można zaskarżyć prawomocny wyrok rozwodowy i to w terminie 5 lat od jego orzeczenia. W rzeczywistości będzie dotyczyć rozstrzygnięć uprawomocnionych po 17 października 1997r. Jest to rozwiązanie nowatorskie, żeby nie napisać rewolucyjne, gdyż dotychczas Sąd Najwyższy nie zajmował się rozwodami. Od wyroku rozwodowego nie służy skarga kasacyjna (poza sytuacjami rozstrzygnięcia rozwodowego dotyczącego podziału majątku małżeńskiego, jeśli jego wartość przekracza 150 tyś zł.)
Skarga nadzwyczajna w sprawie o rozwód będzie niedopuszczalna, jeżeli choćby jedna ze stron po uprawomocnieniu się orzeczenia zawarła nowy związek małżeński. Przesłanki do wniesienia skargi są bardzo ogólne, dobry adwokat rozwodowy pomoże zasugerować jakie nieprawidłowości wyroku można podpiąć pod skargę i zasugerować organom uprawnionym do jej wniesienia. Skarga może być wniesiona, jeżeli „jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości społecznej” – co w praktyce może oznaczać bardzo wiele okoliczności. Oprócz tego orzeczenie musi naruszać zasady lub wolności i prawa człowieka, i obywatela określone w Konstytucji oraz w sposób rażący powinno naruszać prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Musi też zachodzić oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego.
Skargi nadzwyczajnej nie będzie mógł jednak wnieść zwykły zainteresowany. Wśród podmiotów, które możesz prosić o wniesienie skargi w Twoim imieniu znajdują się między innymi Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Pacjenta. Jednak zainteresowanie tych organów problemami rozwodowymi obywatela może nie być łatwe.
Niepokojącą zmianą, która miała wejść w życie od Nowego Roku miała być podwyżka w zakresie opłat sądowych. Rozwód miał kosztować 2000 zł, niezależnie czy był orzekany z winy czy na zgodny wniosek stron. Szcześliwie, Ministerstwo Sprawiedliwości powołując się na potrzebę szerszych konsultacji społecznych, wycofało się z niej rakiem z tego pomysłu.