Czy warto starać się o orzekanie o winie w trakcie rozwodu? Przeczytaj, na czym to polega. Sprawdź, w jakich sytuacjach najczęściej kancelaria adwokacka zajmuje się pozwami z uwzględnieniem wyłącznej winy małżonka lub małżonki. Podejmij właściwą decyzję w trakcie składania dokumentów.
Jakie kwestie rozwiązuje rozwód?
Jeśli planujesz rozwód, na pewno wiesz, jak dużo kwestii musisz ustalić. Dotychczasowe życie dzieliłeś z drugim człowiekiem. Nagle coś się zmieniło i wszystkie wspólne sprawy trzeba ponownie przemyśleć. Powinieneś zająć się na przykład podziałem majątku oraz porozumieniem w zakresie opieki nad dzieckiem. Jeden z rodziców może być zobowiązany do płacenia alimentów. Musisz się też zdecydować, czy chcesz wnosić o orzekanie o winie. Na czym to polega i kiedy można z tego skorzystać?
Orzekanie o winie
Chcesz wziąć rozwód z winy małżonka lub małżonki? Zastanów się, skąd bierze się Twoja motywacja. Jeśli zależy Ci wyłącznie na satysfakcji i dokuczeniu byłemu partnerowi, może to nie być najlepszy pomysł. W sądzie wszystkie sprawy rozpatrywane są obiektywnie. Dlatego orzekanie winy:
- wymaga przedstawienia dowodów,
- wiąże się z dłuższym czasem rozpatrywania sprawy,
- uwzględnia przedstawienie całej historii związku.
- Adwokat rodzinny może przeanalizować zebrane przez klienta dowody i ocenić czy są one wystarczające. Choć proces dokumentowania przewinień byłego partnera może być trudny emocjonalnie, są sytuacje, w których jest konieczny.
Kiedy małżonek jest winny?
Na liście zawinień męża lub żony może znajdować się zdrada. Jest ona pojmowana jako naruszenie obowiązku wierności oraz nawiązanie więzi erotyczno-emocjonalnej z innym człowiekiem. Oczywistym powodem, by wziąć rozwód z winy małżonki lub małżonka, jest także agresywne zachowanie oraz stosowanie przemocy. Ponadto w sądach pojawiały się rozprawy związane z:
- zazdrością i nadmierną kontrolą partnera,
- zmianą religii,
- odmową pożycia fizycznego,
- porzuceniem w czasie ciąży lub trudnych sytuacji życiowych,
- częstym opuszczaniem domu oraz brakiem zaangażowania w sprawy rodzinne.
Adwokat rodzinny musi udowodnić, że jedna osoba starała się utrzymać relację, a druga postępowała w sposób niewłaściwy i doprowadziła do jej rozpadu.
Opieka nad dziećmi
Jednym z najczęstszych powodów, dla jakich kancelaria adwokacka składa wniosek o orzeczeniu o winie, są kwestie związane z opieką nad dziećmi. W przypadku toksycznego partnera, który wykazuje zachowania szkodliwe dla wszystkich członków rodziny, można postarać się o prawne uregulowanie kontaktów z małoletnimi. Wskazanie zawinień byłego małżonka może być pomocne przy ograniczaniu i pozbawianiu władzy rodzicielskiej. Takie kroki podejmowane są na przykład w sytuacji nadużywania alkoholu oraz stosowania przemocy domowej. W sądzie należy przedstawić na to dowody, na przykład obdukcję lekarską czy zeznania świadków.
Alimenty na małżonka
Wbrew często powielanym mitom, oficjalne potwierdzenie winy partnera nie musi wpływać na decyzję sądu w sprawie przyznania alimentów na rzecz jednego z małżonków. Tego rodzaju postępowania są bardziej złożone. Adwokat rozwodowy powinien wykazać, że określona osoba żyje w niedostatku i wymaga wsparcia finansowego swojego partnera. Szczególną uwagę zwraca się przy tym na możliwości zarobkowe oraz majątkowe zobowiązania stron.
Warunki rozwodu
Każda rozprawa rozwodowa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Przed wejściem na ścieżkę sądową powinno się rozważyć różne opcje. W tym celu można skonsultować się z prawnikiem. Składając pozew o rozwód, trzeba pamiętać m.in. o uregulowaniu opieki nad dziećmi oraz podziale majątku. Zasądzenie winy jednego z partnerów jest dodatkową opcją, która może przydać się przy postępowaniu o ograniczenie władzy rodzicielskiej, ale nie musi mieć wpływu na alimenty na byłego małżonka.
Czy warto orzekać o winie?
Jesteś ofiarą przemocy domowej, a Twój partner jest toksyczny? Możesz złożyć wniosek o rozwód z winy małżonka. W przypadku nadużywania alkoholu, środków psychoaktywnych i agresji orzekanie o winie może pomóc odseparować dzieci od nieodpowiedzialnego rodzica. Adwokat rodzinny może zająć się wypełnieniem dokumentów i reprezentacją na sali sądowej.