Chcesz zmienić nazwisko po rozwodzie? Sprawdź, jak to zrobić! Dowiedz się, czym zajmuje się adwokat rozwodowy i gdzie załatwić wszystkie formalności. Czy powrót do wcześniejszego nazwiska się opłaca? Poznaj różne scenariusze rozwoju sytuacji i możliwe rozwiązania.
Rozwód a nazwisko
Przez ślub zmienia się bardzo wiele. Partnerzy dzielą ze sobą życie, majątek oraz… dane osobowe. W Polsce najczęściej to kobiety przyjmują nazwisko męża. Można jednak postąpić odwrotnie lub zdecydować się na zapis dwuczłonowy. Niezależnie od wyboru, rozwód jest momentem, w którym wspólne dane zaczynają być uciążliwe i krępujące. Małżonkowie często chcą powrócić do swojego panieńskiego lub kawalerskiego nazwiska, by odciąć się od złych wspomnień i rodziny byłego partnera. Kancelaria adwokacka zajmuje się między innymi doradztwem prawnym w tym zakresie.
Powrót do nazwiska w praktyce
Prawo reguluje kwestie związane ze zmianą danych osobowych. Istnieją zapisy, które sprzyjają rozwodnikom chcącym zapomnieć o nieudanym związku. Dokąd należy się udać w tej sprawie i czy zmiana nazwiska jest darmowa? Jak przebiega ten proces w praktyce?
Wizyta w urzędzie stanu cywilnego
Przy załatwianiu formalności rozwodowych trzeba pamiętać o obowiązujących terminach. Osoba zainteresowana zmianą nazwiska musi udać się do urzędu stanu cywilnego. Na złożenie stosownych dokumentów ma trzy miesiące od uprawomocnienia się wyroku w sprawie postępowania o rozwód. Należy:
- złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC,
- uiścić drobną opłatę skarbową, która wynosi kilkanaście złotych,
- przedstawić prawomocny wyrok sądu.
Dużym ułatwieniem jest fakt, że organy sądownicze wysyłają dokumenty do urzędu i nie jest konieczne doręczanie odpisu wyroku. Wszystkie informacje konieczne do pomyślnego przejścia przez postępowanie znajdują się w bazie danych, do której mają dostęp urzędnicy.
Termin składania oświadczenia
Co oznacza termin trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku? Jeśli obie strony zgadzają się ze sobą i akceptują postanowienia sądu, już po siedmiu dniach od zakończenia rozprawy są rozwiedzeni. Formalności zostają zakończone i można udać się do urzędu stanu cywilnego w celu zmiany nazwiska. Sprawy bardziej komplikują się, gdy jedna ze stron wnosi o uzasadnienie lub apelację. Niekiedy postępowanie przeciąga się ze względu na spór związany z alimentami, zasadami opieki nad dzieckiem lub podziałem majątku. Adwokat rodzinny może wziąć udział w negocjacjach w tym zakresie, które mogą pozwolić dojść do porozumienia.
Konsekwencje zmiany nazwiska
Wiele osób zastanawia się nad konsekwencjami zmiany nazwiska. Na szczęście nie trzeba liczyć się z natłokiem formalności. Małżonkowie wracający do swoich panieńskich lub kawalerskich danych:
- wciąż mają ten sam numer PESEL,
- nie muszą zmieniać dotychczas podpisanych umów i pełnomocnictw,
- powinni zgłosić się do urzędu w celu wyrobienia nowego dowodu tożsamości.
Nowy dowód należy uwzględnić między innymi w swojej dokumentacji bankowej. Najczęściej można zrobić to zdalnie, bez konieczności wizyty w oddziale banku.
Zmuszenie do porzucenia nazwiska
Ciekawą perspektywą jest sytuacja, w której jeden z małżonków nie życzy sobie, by po rozwodzie jego były partner wciąż nosił ślubne nazwisko. Zmuszenie kogoś do jego zmiany nie jest jednak takie proste. Kancelaria adwokacka może sporządzić umowę w tym zakresie, lecz obie strony muszą się na nią zgodzić. Najlepiej porozumieć się ze swoim byłym małżonkiem i podejść do sprawy ugodowo. Trzeba też pamiętać o ochronie dzieci i postarać się przejść przez rozstanie w pokojowej atmosferze. Rozwód nie wpływa na nazwisko córki lub syna.
Adwokat rodzinny od rozwodów
Zależy Ci na odcięciu się od byłego małżonka i zmianie nazwiska? Możesz zrobić to w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku sądu. Wypełniając stosowny wniosek, możesz wrócić do swoich panieńskich lub kawalerskich danych. Źródłem wiedzy na temat rozwodów może być blog adwokata rodzinnego, który przedstawia ciekawostki dla osób zainteresowanych prawem.