Niezbędne jest formalnie uregulować kontakty z dzieckiem w przypadku rozpadu rodziny. Do regularnych kontaktów z dzieckiem ma prawo każdy rodzic. To jest zarówno prawo jak i obowiązek rodzica, by realizować kontakty w ustalonym terminie. Uprawnienie to jest niezależne od ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. Choć w tym ostatnim przypadku, może podlega pewnym ograniczeniom albo zawieszeniu jeśli kontakt taki zagraża dziecku. Do regulacji częstotliwości kontaktów najczęściej dochodzi w trakcie rozprawy rozwodowej. Jeśli rodzice nie osiągną porozumienia, częstotliwość kontaktów określa sąd. Często negocjuję z drugim rodzicem lub jego pełnomocnikiem zakres kontaktów z dziećmi, gdyż porozumienie w formie ugody zadowala obie strony. Porozumienie wychowawcze, może w zasadzie dowolnie określać kontakt czy miejsce zamieszkania dziecka. Zdarza się, ze rodzice tak ustalą kontaktu, że w praktyce osiągną status tzw. opieki naprzemiennej, co jest niezwykle rzadko zasądzane przez sądy. Jeśli rodzice nie znajdą kompromisu sąd korzysta zaleceń Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów zatrudniających psychologów i pedagogów.
Sąd okręgowy w wyroku rozwodowym reguluje kontakty z dzieckiem dokładnie opisując częstotliwość i charakter spotkań. Adwokat prowadzący sprawę powinien zadbać by w wyroku znalazły się także zapisy dotyczące uregulowania kontaktów z dzieckiem w święta, dni wolne od pracy i nauki, długie weekendy lub urodziny dziecka. Jeśli rodzice dziecka nie byli małżeństwem, miejsce zamieszkania dziecka i częstotliwość kontaktów z drugim rodzicem określi sąd rejonowy, na wniosek jednego z rodziców.
Jak powinien wyglądać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem?
Oprócz dokładnego określenia stron, zawierającego nr pesel, wniosek o uregulowanie kontaktów z dzeckiem powinien szczegółowo określać w punktach proponowany harmonogram spotkań. Najlepiej posługiwać się precyzyjnymi określeniami aby zminimalizować możliwość konfliktu na tle interpretacji zapisów (np. w każdy wtorek od godz. X do godziny Y z obowiązkiem odprowadzenia dziecka do miejsca zamieszkania, w każdy parzysty weekend od piątku po zajęciach szkolnych do niedzieli do godziny 19.) Pismo takie powinno zawierać odpowiednio uzasadnienie dla wskazanych kontaktów z dzieckiem, uwzględniające wiek dziecka, odległość od miejsc zamieszkania rodziców. Sposób uregulowania kontaktów powinien uwzględniać przede wszystkim potrzeby dziecka, ale także możliwości rodzica. Trudno mówić o racjonalności ustalania kontaktów w którykolwiek dzień tygodnia, jeśli rodzic pracuje zawodowo i mieszka w znacznym oddaleniu od dziecka. O uregulowanie kontaktów może obok rodzica, może wystąpić także inny krewny np. babka lub dziadek, jeśli drugi rodzic uniemożliwia takie kontakty.